Šunų klubo ir alkūnės sąnarių displazija

Šunų klubo ir alkūnės sąnarių displazija

Ką reikia žinoti norint maksimaliai sumažinti riziką, jei Jūsų augintiniui bus diagnozuota sunki šio susirgimo forma?

Kas yra HIP (klubo sąnarių) displazija?

Šunų klubo sąnarių displazija (toliau – displazija) – tai susirgimų kompleksas, dėl kurių klubo sąnaryje atsiranda juos formuojančių kaulų ir sąnarių paviršių anatominis defektas. Dėl to gali kilti potencialus pavojus užpakalinių galūnių judėjimo funkcijai. Tai yra paveldimas poligeninis susirgimas, kurio išsivystymą įtakoja daugelis faktorių, tačiau pagrindiniai iš jų yra greitas augimas ir gyvūno viršsvoris (dažniausiai dėl peršėrimo) augimo periodu.

 

Kliniškai displazija dažniausiai pasireiškia 4–10 mėn. šuniukams arba pagyvenusiems šunims. Dažniausiai displazija yra stambių veislių šunų problema – mažų veislių šunims displazija kliniškai nepasireiškia. Itin svarbu atkreipti į dėmesį į šiuos simptomus: gyvūno aktyvumo sumažėjimas, spontaniškai atsirandantis šlubavimas, gyvūnas pradeda sunkiai keltis, pasyviai judinant klubo sąnarį atsiranda skausmas. Tokiais atvejais reikia skubiai kreiptis į veterinarijos gydytoją ir konsultuotis dėl galimo displazijos susirgimo. Jaunus šunis auginantys šeimininkai privalo nedelsti, nes savalaikiai veterinarijos gydytojo patarimai ir pradės gydymas padės išvengti sunkių displazijos formų išsivystymo.

1 nuotr. Klubo sąnarių displazijos nėra.

Jakovo veterinarijos centras

Kodėl klubo sąnarių displazijos tyrimai yra būtini?

Žemiau pateikiami 2 klinikiniai atvejai. Šių šunų šeimininkai kreipėsi į Jakovo veterinarijos centrą vienos savaitės intervalu ir abiejų jų kalėms buvo diagnozuota sunki klubo sąnarių displazijos forma. Abiem atvejais pagrindiniai nurodomi simptomai buvo šie: sumažėjo gyvūnų aktyvumas, jie sunkiai kėlėsi, nenorėjo daug vaikščioti.

Pateikiama rentgenograma:

2 nuotr. Lietuvos skalikas, 8 mėn. kalė su veislės dokumentais (šiai veislei LKD veisimo nuostatai nenumato reikalavimų HIP displazijos tyrimams atlikti).

Jakovo veterinarijos centras

Pateikiama rentgenograma:

3 nuotr. Vokiečių aviganio kalė, 8 mėn., pirkta be veislės dokumentų, papildomai pastebėtas kairės kojos šlubavimas, raumenų distrofija.

Visos pateiktos rentgenogramos atliktos UAB „Jakovo veterinarijos centro“ klinikoje.

Jakovo veterinarijos centras

Patarimas

Nepirkite gyvūnų be veislės dokumentų. Veislės dokumentai neapsaugo nuo genetinių susirgimų galimybės, tačiau daug kartų sumažina riziką su jais susidurti.

Nuo genotipo nepriklausantys faktoriai, įtakojantys HIP displazijos išsivystymą

  • Viršsvoris šuniuko augimo periodu (iki 8–10 mėn.);
  • maitinimas prastos kokybės arba nepilnaverčiais pašarais;
  • padidintas, netinkamai pritaikytas fizinis krūvis pratimų metu.

HIP ir ED displazijos ekspertizė. Dažniausiai užduodami klausimai ir atsakymai

Kas tai yra?

HIP (klubo sąnarių) ir ED (alkūnės sąnarių) ekspertizė – tai pagal Tarptautinės kinologų federacijos (FCI) standartus ir reikalavimus atliekamas rentgenologinis minėtų sąnarių tyrimas ir jų vertinimas.

Kokiems šunims atliekama HIP ir ED displazijos ekspertizė?

HIP ir ED displazijos ekspertizė atliekama veisliniams šunims, kuriuos planuojama naudoti veisimui. Šunų, kuriems būtina ši ekspertizė, veislių sąrašą nustato LKD (Lietuvos Kinologų Draugijos) veisimo nuostatai. Taip pat HIP ir ED displazijos ekspertizė gali būti atlikta kitų veislių šunims pagal veisėjo prašymą ir tais atvejais, jeigu tokia ekspertizė nėra būtina pagal LKD šunų veisimo nuostatus.

Nuo kada galima šunims atlikti HIP ir ED displazijos ekspertizę?

Daugelio veislių šunims ekspertizę galima atlikti nuo 12 mėn. amžiaus, tačiau gigantiškų veislių šunims HIP ir ED displazijos ekspertizė atliekama sulaukus 18 mėn. Gigantiškos šunų veislės: Neapolio mastinai, mastifai, bulmastifai, Bordo dogai, brazilų mastifai, Pirėnų mastifai, ispanų mastifai, leonbergeriai, Kaukazo aviganiai, Vidurinės Azijos aviganiai, senbernarai, broholmeriai, Maljorkos buldogai, tozos, Korsikos šunys, Kanarų dogai, Anatolijos karabašai, Pirėnų kalnų šunys, Tibeto mastifai, vokiečių dogai, Berno zenenhundai, didieji šveicarų zenenhundai, juodieji rusų terjerai, niūfaundlendai, landsyrai.

Kas ir kur Lietuvoje atlieka HIP ir ED displazijos ekspertizę?

Ekspertizę pagal FCI reikalavimus atlieka LKD pripažinti veterinarijos gydytojai-ekspertai:

Vilniuje – Jakov Šengaut, UAB „Jakovo veterinarijos centras“;

Kaune – Juozas Kvalkauskas ir Dr. Valdas Vaitkus ir Dr. Dalia Juodžentė

Vertinimo rezultatai

HIP (klubo sąnarių) displazijos vertinimas
A – klubo sąnarių displazijos nėra;
B – beveik normalūs klubo sąnariai;
C – lengva klubo sąnarių displazija;
D – vidutinė klubo sąnarių displazija;
E – sunki klubo sąnarių displazija.
ED (alkūnės sąnario) displazijos vertinimas
0 – alkūnės displazijos nėra;
1 – lengva osteoartrozė;
2 – vidutinio laipsnio osteoartrozė;
3 – sunki osteoartrozė.

Ekspertizės rezultatų paskelbimas, rezultatų apskundimo tvarka

Atlikus ekspertizę, gyvūno savininkui išduodamas sertifikatas, liudijantis apie atliktos ekspertizės rezultatus, taip pat minėto sertifikato kopija pateikiama LKD. Tyrimo rezultatai, rentgenogramos ir kita su ekspertize susijusi medžiaga gali būti naudojama moksliniams tikslams. Publikuojant duomenų statistiką arba rentgenogramas nėra nurodomi konkretūs gyvūno arba jo savininko duomenys, ši informacija prieinama tik LKD įgaliotiems atstovams, gyvūno savininkui arba jo įgaliotiems asmenims.

Ekspertizės rezultatų apskundimo procedūrą nustato FCI taisyklės. Dėl ekspertizės rezultatų apskundimo gyvūno savininkas turi kreiptis į Lietuvos kinologų draugiją.

Dažniausiai rentgenogramos ekspertizės rezultatams patvirtinti arba paneigti siunčiamos ekspertų komisijai, kurios sprendimas yra galutinis ir neskundžiamas.

Tyrimo kainos:

HD displazijos ekspertizė     73,-€

HD/ED displazijos ekspertizė     93,-€             (Lietuvos skalikams  65,-€ )

HD/ED displazijos ekspertizė (su ED papildomoms projekcijom)      99,- €

 

LKD Šunų veisimo nuostatų priedai

Prenumeruokite
naujienlaiškį!

Pirmieji sužinokite naudingus patarimus Jūsų augintiniams ir susipažinkite su kitų gyvūnų sėkmės istorijomis!

dog