Bendra informacija ir reikalavimai

Bendra informacija ir reikalavimai

Ką reikėtų žinoti norint keliauti su savo augintiniu į užsienį?

Yra daugybė reikalavimų, kuriuos reikia įvykdyti, norint keliauti su savo šunimi arba kate į užsienį – apie tai skaitykite žemiau (jei planuojate keliauti savo automobiliu, toliau pateikta informacija Jums nėra aktuali).

Planuojant kelionę lėktuvu, traukiniu, laivu ar autobusu, reikia pasidomėti apie reikalavimus, kuriuos vežėjai taiko žmonėms, keliaujantiems su savo augintiniais. Vežėjai visada reikalauja, kad būtų tinkamai įforminti veterinarijos dokumentai (apie tai bus parašyta toliau), taiko skirtingus reikalavimus dėl gyvūno laikymo sąlygų kelionės metu. Tokių keliavimo su gyvūnais taisyklių yra daugybė, todėl planuojant kelionę patariame pasidomėti Jūsų pasirinktos kelionių kompanijos gyvūnų pervežimui taikomais papildomais reikalavimais (pvz., skrendant lėktuvu šunys ir katės turi būti laikomi specialiose transportavimo dėžėse, atitinkančiose gyvūno dydį, o štai kai kurios kompanijos leidžia miniatiūrinių veislių šunis ir kačiukus laikyti lėktuvo salone).

Keliavimo su gyvūnais veterinarijos reikalavimai

Veterinarijos reikalavimus kelionei su gyvūnais galima padalinti į tris pagrindines dalis:

  • bendri reikalavimai pagal Lietuvos Respublikos ir ES norminius aktus, kuriuos reikia įvykdyti, kad gyvūną galima būtų išvežti iš Lietuvos teritorijos
  • specifiniai veterinariniai reikalavimai valstybių, į kurias Jūs keliaujate arba kurių teritoriją kertate tranzitu;
  • veterinarijos reikalavimai, kad gyvūnas galėtų grįžti atgal į Lietuvos teritoriją.

Keliaujant su gyvūnu į užsienį, jums reikia žinoti apie du dokumentus:

  • Veterinarijos pasą (gyvūno augintinio pasą) – šio dokumento pakanka kelionėms į Europos Sąjungos valstybes, Rusiją, Baltarusiją (nuo rugsėjo mėnesio gali reikėti sertifikato), Kazachstaną, Jungtinę Karalystę, Norvegiją, Šveicariją, Islandiją, Monaką. Papildomų veterinarijos sertifikatų keliaujant į šias šalis nereikia.
  • Veterinarijos sertifikatą – šį dokumentą išrašo teritorinės valstybinės maisto veterinarijos tarnybos pareigūnas. Veterinarijos sertifikatas turi būti suderintas tarp Lietuvos Respublikos ir tos šalies, į kurią planuojate keliauti. Veterinarijos sertifikatas atitinka visus veterinarijos reikalavimus, kurios reikia įvykdyti, kad gyvūnas galėtu keliauti į konkrečią valstybę. Dėmesio: jei Lietuvos Respublika nėra suderinusi veterinarijos sertifikato su šalimi, į kurią Jūs planuojate keliauti, kelionę reikės atidėti iki kol šis dokumentas bus suderintas (tai gali užtrukti nuo 1 iki 12 mėn.).

Bendri reikalavimai, kuriuos reikia įvykdyti, kad šuo arba katė galėtų keliauti už Lietuvos Respublikos ribų

  • Norint su savo augintiniu keliauti už Lietuvos Respublikos ribų, gyvūnas turi būti identifikuotas, t.y., turėti mikroschemą arba aiškiai įskaitomą tatuiruotę. Svarbu: tatuiruotė, kaip gyvūno identifikacijos priemonė, galioja tik iki 2011 m. sausio 1 d. – po šios datos visi keliaujantys gyvūnai privalės turėti mikroschemą.
  • Mikroschema pagal ES direktyvos reikalavimus turi atitikti ISO 11784 arba ISO 11785 standartus. Visose Lietuvos veterinarijos klinikose implantuojamos mikroschemos atitinka šiuos standartus (kartais gyvūnas, atkeliavęs iš Amerikos arba Azijos turi kitų standartų mikroschemas, su kuriomis taip pat galima keliauti, bet tokiu atveju gyvūno šeimininkas turi turėti savo mikroschemos skaitytuvą, kurį galėtų pateikti veterinarijos gydytojui arba pasienyje dirbančiam pareigūnui, kad būtų galima identifikuoti gyvūną).
  • Gyvūnas turi turėti ES nustatyto pavyzdžio „Gyvūno augintinio pasą“ (mėlynos spalvos, su unikaliu numeriu, žiūrėkite nuotrauką). Pasas gali būti išduotas tik identifikuotam gyvūnui.
  • Visi vyresni nei 3 mėn. amžiaus gyvūnai (šunys ir katės) turi būti vakcinuoti nuo pasiutligės ir kitų virusinių ligų. Vakcinaciją turi atlikti veterinarijos praktikos licenciją turintis veterinarijos gydytojas ir „Gyvūno augintinio pase“ įrašyti informaciją apie jos atlikimą skiepą.
  • Prieš kelionę veterinarijos gydytojas turi patikrinti gyvūno sveikatą ir pasirašyti „Gyvūno augintinio pase“.

Informaciją apie valstybių, į kurias planuojate keliauti su gyvūnais, specifinius veterinarinius reikalavimus žiūrėkite meniu skyrelyje „Kelionės su gyvūnais“ – tiesiog pasirinkite Jums reikalingą valstybę iš sąrašo. Jeigu Jums reikalingos valstybės sąraše nerasite – informacijos teiraukitės Jakovo veterinarijos centro registratūroje, paskambinę telefonais (+370 5) 2105048 arba (+370 5) 2132982 ir susisiekę su veterinarijos gydytoju dr. Jakovu Šengaut.

Veterinarijos reikalavimai gyvūno grįžimui atgal į Lietuvą

Jeigu kelionės metu nebuvote išvykę iš Europos Sąjungos teritorijos arba keliavote „C sąrašo“ šalyje, jokiu papildomų reikalavimų grįžtant atgal į Lietuvą nėra. Tačiau, jei keliavote už šių valstybių ribų, reikėtų žinoti, kad grįžtant į Europos Sąjungą, Jūsų augintiniui bus taikomi tokie reikalavimai (su nedidelėmis nuolaidomis), kokie būtų taikomi tų šalių gyvūnams, vežamiems į ES. Pagrindinis ir svarbiausias reikalavimas – gyvūnui turi būti atliktas pasiutligės antikūnių titro kraujo tyrimas. Šis tyrimas atliekamas praėjus ne mažiau kaip 30, bet ne daugiau kaip 365 dienoms po paskutinės atliktos pasiutligės vakcinacijos. Kai tyrimo rezultatas yra geras, įrašas apie tyrimą įrašomas į „Gyvūno augintinio pasą“ ir pridedamas syrimų protokolas apie atliktą tyrimą. Toks tyrimas galioja visą gyvūno gyvenimą su sąlyga, kad Jūs laiku, pagal veterinarijos gydytojo nurodymus, vakcinuosite savo gyvūną nuo pasiutligės. Šį tyrimą gali atlikti tik Europos Komisijos patvirtintos laboratorijos, tad rekomenduojame atlikti šį tyrimą Lietuvoje dar prieš kelionę.

Atliekant tyrimą mūsų klinikoje, paslaugos kaina yra 99 Eur. Tyrimas atliekamas per 6–10 dienų (būtina iš anksto užsiregistruoti registratūros telefonu).

 

Keletas pavyzdžių keliaujant su augintiniu į užsienį

  • Jūs keliaujate atostogauti į JAV, t. y., išvykstate iš ES teritorijos, bet JAV yra įtrauktos į „C šalių sąrašą“, todėl jokio papildomo kraujo tyrimo jūsų gyvūnui atlikti nereikės;
  • keliaujate į Ukrainą ir ten gyvenančiai savo močiutei norite padovanoti su savimi atsivežtą šuniuką. Jokių papildomų rūpesčių dėl grįžimo į Lietuvą nebus, nes šis šuniukas lieka Ukrainoje, bet visus kelionės dokumentus pagal punktus 2.1 ir 2.2 Jūs turėsite įforminti;
  • keliaujate į Ukrainą atostogauti ir norite pasiimti savo šuniuką. Prieš kelionę turėsite įvykdyti visus bendrus reikalavimus (t. y., šuo privalo būti identifikuotas, turėti „Gyvūno augintinio pasą“, būti paskiepytas nuo pasiutligės ir kitų virusinių susirgimų). Taip pat prieš kelionę į Ukrainą turėsite gauti Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos sertifikatą kelionei, o tam, kad galėtumėte grįžti kartu su augintiniu atgal į Lietuvą, reikės atlikti pasiutligės antikūnių titro kraujo tyrimą.

UAB „Jakovo veterinarijos centras“ organizuoja visų kelionės dokumentų įforminimą. Prašome kreiptis į registratūrą tel. (+370 5) 2132982 ir (+370 5) 2105048.

Kelionės su gyvūnais į Didžiąją Britaniją ir Airiją

Nuo 2012 m. sausio 1 d. supaprastintos šunų ir kačių įvežimo taisyklės į Didžiąją Britaniją ir Airiją. Keliauti į šias šalis galima su gyvūnu, kuris:

  • turi mikroschemą, atitinkančią ISO 11784 arba 11785 standartą;
  • buvo vakcinuotas nuo pasiutligės tuo metu, kai jau buvo įvesta mikroschema (skiepijamas gali būti ne jaunesnis nei 3 mėnesių amžiaus gyvūnas);
  • po vakcinacijos nuo pasiutligės praėjo ne mažiau nei 21 diena (pasiutligės vakcinacijos galiojimo laiką nurodo vakcinaciją atlikęs veterinarijos gydytojas);
  • turi ES „Gyvūno augintinio pasą“ (mėlynas), kuriame veterinarijos gydytojas patvirtina, kad gyvūnas yra sveikas ir gali keliauti iki paskirties vietos;
  • ikus ne mažiau 24 val., bet ne daugiau nei 120 val. iki kelionės, gyvūnui suduoti vaistai nuo helmintų, kurių sudėtyje yra parazikvantelio. Informaciją apie vaistų sudavimą veterinarijos gydytojas įrašo „Gyvūno augintinio pase“.

Visa tiksli informacija apie keliones su gyvūnais į Didžiąją Britaniją pateikiama interneto puslapiuose:

Tikslesnė informacija pateikta Interneto puslapiuose:

Jungtinė Karalystė – http://www.defra.gov.uk

Airija – http://www.agriculture.gov.ie/

Kelionės su gyvūnais į kitas ES šalis

Kitos ES šalys (išskyrus Airiją, Maltą)

Daugelis Europos Sąjungos šalių keliaujantiems su gyvūnais netaiko jokių papildomų reikalavimų, išskyrus tuos, apie kuriuos skaitėte skyriuje „Bendra informacija ir reikalavimai“. Papildomai reikėtų žinoti, kad:

  • prieš įvažiuojant į Suomiją, augintiniui būtina suduoti vaistų nuo echinokokozės (helmintas), kurių sudėtyje yra veiklioji medžiaga paraziquantel (pvz., tinka tabletės Drontal Plus, Droncit, Drontal cat, Cestal, Cestal cat, Dehinell Plus ir t. t.);
  • įvežti šuniukus ir kačiukus iki 12 sav. iš kitos ES šalies galima į šias valstybes: Austriją, Bulgariją, Čekiją, Daniją, Estiją, Suomiją, Kroatiją, Lietuvą, Liuksemburgą, Slovėniją, Slovakiją, Šveicariją. Keliaujant su jaunais augintiniais, gyvūno savininkas turi užpildyti deklaraciją, kurioje patvirtina, kad gyvūnas neturėjo kontakto su gamtine fauna ir neturėjo galimybės užsikrėsti pasiutligės virusu;
  • kelionės į kitas ES šalis galimos tik esant galiojančiai pasiutligės vakcinacijai (vakcinacija atliekama ne jaunesniam nei 12 sav. gyvūnui, o po šios vakcinacijos turi praeiti ne mažiau nei 21 d.).

 

Kelionės su gyvūnais į Švediją ir Norvegiją,

 

Nuo 2012 m. sausio 1 d. supaprastinamos šunų ir kačių įvežimo taisyklės į Švediją ir Norvegiją. Keliauti į šias šalis galima su gyvūnu, kuris:

  • turi aiškiai įskaitomą tatuiruotę arba mikroschemą, atitinkančią ISO 11784 arba 11785 standartą. Gyvūnai, gimę po 2011 m. liepos 3 d., privalo turėti mikroschemą;
  • buvo vakcinuotas nuo pasiutligės tuo metu, kai jau buvo atlikta tatuiruotė arba įdėta mikroschema (vakcinuojamas gali būti ne jaunesnis nei 3 mėnesių amžiaus gyvūnas);
  • po pasiutligės vakcinacijos praėjo ne mažiau nei 21 d. (pasiutligės vakcinacijos galiojimo laiką nurodo vakcinaciją atlikęs veterinarijos gydytojas);
  • turi „Gyvūno augintinio pasą“ (mėlynos spalvos), kuriame veterinarijos gydytojas patvirtina, kad gyvūnas yra sveikas ir gali keliauti iki paskirtos vietos;
  • likus ne daugiau nei 5 d. ir ne mažiau kaip 1 d. iki kelionės, gyvūnui sušerti vaistai nuo helmintų, kurių sudėtyje yra parazikvantelio. Informaciją apie vaistų sušėrimą veterinarijos gydytojas įrašo „Gyvūno augintinio pase“. Rekomenduojama su savimi turėti tų pačių vaistų ir pakartotinai juos sušerti per 7 d. nuo atvykimo į Norvegiją momento.

Visa tiksli informacija keliaujantiems su gyvūnais į Švediją ir Norvegiją pateikiama interneto puslapiuose:

Norvegija – www.mattilsynet.no

Švedija – http://www.sjv.se

 

Kelionės su gyvūnais į Rusiją, Baltarusiją ir Kazachstaną

Keliaujant su šunimi ar kate į Rusiją, Baltarusiją, Kazachstaną reikia laikytis visų skyriuje „Bendra informacija ir reikalavimai“ nurodytų reikalavimų.

Su „Gyvūno augintinio pasu” vienam asmeniui leidžiama vežti ne daugiau nei 2 gyvūnus (gyvūnai negali būti įvežami komerciniams tikslams). Kai vienas savininkas veža daugiau nei 2 gyvūnus arba gyvūnas yra skirtas komerciniams tikslams, pavyzdžiui, pardavimui, papildomai turi būti gautas Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos sertifikatas.

Kelionės su gyvūnais į JAV ir Kanadą

Kelionei su gyvūnu į JAV ir Kanadą reikia įvykdyti visus skyrelyje „Bendra informacija ir reikalavimai“ nurodytus reikalavimus. Taip pat būtina atkreipti dėmesį į kitą aktualią informaciją:

  • po galiojančios vakcinacijos nuo pasiutligės atlikimo iki kelionės turi praeiti ne mažiau kaip 30 dienų;
  • kai kurios JAV teritorijos (pvz., Havajai) turi griežtesnius gyvūnų įvežimo reikalavimus;
  • būtina turėti Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) išduotą sertifikatą kelionei.
  • Norint gauti sertifikatą, VMVT reikia nusiųsti prašymą dėl sertifikato išdavimo kartu su „Gyvūno augintinio pasoׅ“ kopija, kuriame mūsų gydytojas įrašė žymą apie gyvūno sveikatos būklę;
  • dėl taikomų papildomų veterinarijos reikalavimų įvežamiems gyvūnams, kelionių į JAV ir Kanadą nerekomenduojame planuoti tranzitu per D. Britaniją, Airiją arba Švediją.
Kaip su gyvūnu grįžti atgal į Lietuvą

Veterinarijos reikalavimai, kad gyvūnas galėtų grįžti atgal į Lietuvą

Jeigu Jūs kelionės metu nebuvote išvykę iš Europos Sąjungos arba keliavote į „C sąrašo“ šalį, jokių papildomų reikalavimų grįžtant atgal į Lietuvą nėra. Tačiau jei keliavote už šių valstybių ribų, reikėtų žinoti, kad grįžtant į Europos Sąjungą, Jūsų augintiniui bus taikomi tokie reikalavimai (su nedidelėmis nuolaidomis), kokie būtų taikomi tų šalių, kuriose buvote, gyvūnams, vežamiems į ES. Pagrindinis ir svarbiausias reikalavimas – gyvūnui turi būti atliktas pasiutligės antikūnių titro kraujo tyrimas. Šis tyrimas atliekamas praėjus ne mažiau kaip 30, bet ne daugiau kaip 365 dienoms po paskutinės atliktos pasiutligės vakcinacijos. Kai tyrimo rezultatas yra geras, įrašas apie tai daromas „Gyvūno augintinio pase“ ir pridedamas sertifikatas apie atliktą tyrimą. Toks tyrimas galioja visą gyvūno gyvenimą su sąlyga, kad Jūs laiku, pagal veterinarijos gydytojo nurodymus, vakcinuosite savo augintinį nuo pasiutligės. Šį tyrimą gali atlikti tik Europos Komisijos patvirtintos laboratorijos, tad rekomenduojame atlikti tyrimą Lietuvoje, dar prieš kelionę. Atliekant tyrimą Jakovo veterinarijos centre, paslaugos kaina yra 99 eur. Tyrimas atliekamas per 6–10 dienų, jam būtina iš anksto užsiregistruoti paskambinus registratūros telefonais (+370 5) 2132982 ir (+370 5) 2105048.

Keletas pavyzdžių keliaujant su augintiniu į užsienį

  • Jūs keliaujate atostogauti į JAV, t. y., išvykstate iš ES teritorijos, bet JAV yra įtrauktos į „C šalių sąrašą“, todėl jokio papildomo kraujo tyrimo jūsų gyvūnui atlikti nereikės;
  • keliaujate į Ukrainą ir ten gyvenančiai savo močiutei norite padovanoti su savimi atsivežtą šuniuką. Jokių papildomų rūpesčių dėl grįžimo į Lietuvą nebus, nes šis šuniukas lieka Ukrainoje, bet visus kelionės dokumentus pagal punktus 2.1 ir 2.2 Jūs turėsite įforminti;
  • keliaujate į Ukrainą atostogauti ir norite pasiimti savo šuniuką. Prieš kelionę turėsite įvykdyti visus bendrus reikalavimus (t. y., šuo privalo būti identifikuotas, turėti „Gyvūno augintinio pasą“, būti paskiepytas nuo pasiutligės ir kitų virusinių susirgimų). Taip pat prieš kelionę į Ukrainą turėsite gauti Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos sertifikatą kelionei, o tam, kad galėtumėte grįžti kartu su augintiniu atgal į Lietuvą, reikės atlikti pasiutligės antikūnių titro kraujo tyrimą.

ES akredituotos laboratorijos, galinčios atlikti pasiutligės antikūnių kraujo tyrimo testą.

Kitos šalys

Dėl kelionių su gyvūnais į kitas šalis, kurios nėra paminėtos mūsų puslapyje, rekomenduojame kreiptis konsultacijai į „Jakovo veterinarijos centro“ veterinarijos gydytojus registratūros telefonais (+370 5) 2132982 arba (+370 5) 2105048.

Visais atvejais patariame kreiptis į veterinarijos gydytoją iš anksto, prieš planuojant kelionę. Konsultacija su specialistu padės išvengti nemalonių situacijų, susijusių su veterinarijos reikalavimais. Informacija dėl kelionių su gyvūnais į kitas ES šalis teikiama Jakovo veterinarijos centro registratūros telefonais (+370 5) 2105048 arba (+370 5) 2132982.

Prenumeruokite
naujienlaiškį!

Pirmieji sužinokite naudingus patarimus Jūsų augintiniams ir susipažinkite su kitų gyvūnų sėkmės istorijomis!

dog