Veislinių šunų sveikatos patikrinimas
Sveikų šunų veisimas visada buvo vienas iš svarbiausių Lietuvos kinologijos ir veterinarijos bendruomenių prioritetų. Pirmus būtinus tyrimus, susijusius su paveldimais susirgimais, Lietuvos kinologijos draugija savo veisiamiems šunims pradėjo taikyti nuo 1996 m. (klubo sąnarių displazijos tyrimai), vėliau nuo 2000 metų šie reikalavimai pradėti taikyti ir dėl alkūnės sąnarių displazijos, o vėliau dėl kitų susirgimų (širdies, akių ir t. t.).
Pradėjus naudotis PGR tyrimų metodika ir tapus šiai technologijai tinkamai naudotis privačiam sektoriui, atsirado kasdien didėjanti galimybė atlikti gyvūnams tyrimus, dėl paveldimų susirgimų, kurių atsiradimą lemiantis genas yra žinomas, ir tai leido eliminuoti iš veisiamų individų neigiamo geno nešiotojus, arba teisingai parenkant veisiamas šunų poras eliminuoti galimybę susilaukti palikuonių, kurie gali šia liga susirgti. Deja, tokie tyrimai neįmanomi poligeninių susirgimų (kai už patologijos atsiradimą atsakingi ne vienas, o keli genai) atveju. Tokiais atvejais manoma, kad geriausias būdas –eliminuoti iš veisimo gyvūnus, turinčius neigiamą požymį (šiuo atveju susirgimą). Tokių (poligeninių) susirgimų grupei priklauso visi žemiau išvardyti Jakovo veterinarijos centro specialistų atliekamų susirgimų tyrimai.
Ar susirgimo tyrimas būtinas, ar rekomenduotinas, nustato Lietuvos kinologų draugijos veisimo nuostatų priedai, taip pat čia galima rasti informaciją, kokio amžiaus šunims galima atlikti tyrimus ir kokie rezultatai leidžiami užsiimti veisimu. Daugelis šių išvardytų tyrimų yra rekomendacinio pobūdžio ir atliekami veisėjo prašymu, kuris būna pagrįstas vieno ar kito susirgimo rekomendacijomis konkrečiai šunų veislei.
Detalesnę informaciją apie veisiamų šunų atliekamus tyrimus (ekspertizes) rasite pasirinkę Jus dominantį susirgimo tyrimą aprašyme.