Pagrindiniai gydymo dieta tikslai – sumažinti su uremija susijusius klinikinius požymius ir sulėtinti ligos progresavimą. Uremija – tai apsinuodijimas medžiagų apykaitos produktais, sutrikus jų išskyrimui su šlapimu dėl inkstų ligų, kai inkstai dėl sutrikusios funkcijos negali išskirti ir pašalinti šių junginių, arba dėl perteklinės šių junginių sintezės, kai inkstai nepajėgūs tokio didelio kiekio išskirti.
Gydomųjų ėdalų, skirtų pacientams, sergantiems inkstų ligomis, sudėtyje yra mažas fosforo ir baltymų kiekis lyginant su tipiškais suaugusių augintinių ėdalais. Pamažintas fosforo kiekis yra ko gero svarbiausia savybė. Tyrimai rodo, kad fosforo apribojimas ėdale katėms sumažina inkstų mineralizaciją ir fibrozę, lėtina šunų inkstų funkcijos silpimą ir didina išgyvenamumą.
Baltymų apribojimas ėdale buvo tiriamas ilgą laiką, siekiant nustatyti jo vaidmenį apsaugant šunis ir kates nuo LIL progresavimo. Ruošiant ėdalą suaugusioms katėms ir šunims, sergantiems LIL, be fosforo ir baltymų apribojimo yra ir kitų mitybos pakeitimo galimybių.
Štai keletas gyvūnų mitybos pakeitimo pasiūlymų, lyginant su dietinėmis rekomendacijomis įprastiniuose suaugusių šunų ir kačių ėdaluose:
– padidinkite ėdalo kaloringumą, kad kompensuotumėte galimą mažesnį ėdalo suvartojimą. Pacientai, kurie maitinasi nepakankamai ir jaučiasi blogai, energijos gauna raumenų sąskaita. Dėl to gyvūnams gali išsivysti raumenų išsekimas, svorio netekimas, o pacientams, sergantiems pažengusiomis LIL stadijomis, tokių komplikacijų reikėtų vengti;
– gydomieji ėdalai katėms gali sudėtyje turėti kalio, nes katės, sergančios LIL, gali turėti polinkį į hipokalemiją (hipokalemija – tai organizmo būklė, kurios metu sumažėja kalio koncentracija kraujyje);
– sumažinkite Omega-3 ir Omega-6 riebalų rūgščių santykį ėdale ir padidinkite Omega-3 riebalų rūgščių kiekį. Tiriant inkstų ligomis sergančius šunis buvo nustatyta, kad šunų, gavusių ėdalo su Omega-3 polinesočiosiomis riebiosiomis rūgštimis (PNRR), mirtingumas sumažėjo, pagerėjo inkstų funkcija, aptikta mažiau inkstų pažeidimų ir mažiau proteinurijos nei šunims, gavusiems ėdalo su sočiosiomis arba Omega-6 rūgštimis. Ėdalo papildymas Omega-3 PNRR gali pakeisti hipertenzijos ir hipertrofijos glomeruluose vystymąsi. Deja, panašių tyrimų su katėmis atlikta nebuvo.
– laikydamiesi inkstų funkcijai naudingos dietos, venkite natrio pertekliaus ir naudokite šarminius maisto produktus, kurie padės apriboti metabolinę acidozę. Nežymus natrio apribojimas ėdale tinka LIL pacientams.
Tyrimuose, paskelbtuose 2003 m., buvo tiriama 50 kačių, kurioms diagnozuotas inkstų nepakankamumas. 29 katėms buvo taikoma inkstų gydomoji dieta, o 21 katė buvo šeriama įprastiniu ėdalu. Kačių, kurioms buvo taikoma inkstų dieta, vidutinis išgyvenimo laikas buvo ilgesnis (633 dienos) nei kačių, ėdusių įprastą ėdalą (264 dienos). Tyrimo modelis nebuvo idealus, nes katėms ėdalų grupės buvo priskirtos neatsitiktinai, o veterinarams ir kačių šeimininkams buvo žinoma, kuo šeriama katė. Visiems šeimininkams buvo pasiūlyta katėms taikyti inkstų dieta ir katės, ėdusios tą ėdalą buvo priskirtos inkstų ėdalo grupei. Katės, kurios atsisakė ėsti inkstų dietai būdingą maistą, buvo šeriamos įprastiniu kačių ėdalu su skirtingu kiekiu šviežios mėsos ar žuvies. Akivaizdu, kad paklaida buvo dėl to, kad sveikesnės katės pateko į bandomąją grupę, o blogiau besijaučiančios su mažesniu apetitu katės pateko į kontrolinę grupę ir todėl, kad jų būklė buvo blogesnė, jos gyveno trumpiau.
Kitas retrospektyvus tyrimas buvo paskelbtas 2005 m. Nyderlanduose. Autoriai analizavo veterinarijos klinikų (n=31) duomenų bazes, ieškodami kačių, kurioms buvo diagnozuotas lėtinis inkstų nepakankamumas ir kokia dieta tokioms katėms buvo paskirta. Jie palygino išgyvenimo laiką kačių, šertų inkstų dieta (n=146) ir kačių, šertų įprastu ėdalu (n=175). Vidutinis išgyvenimo laikas kontrolinėje grupėje buvo 7 mėnesiai, kai tuo tarpu pacientų, šertų įvairiomis inkstų dietomis, vidutinis išgyvenimo laikas siekė 12–23 mėnesius. Šis tyrimas taip pat nebuvo idealus. Jame nebuvo atsitiktinės atrankos ir jis nebuvo aklas. Kontrolinėje grupėje buvo didelė dietų įvairovė, o inkstų dietos grupėje buvo net 7 skirtingos komercinės inkstų dietos. Inkstų nepakankamumas kai kuriais atvejais buvo diagnozuotas remiantis tik azotemija, kartais – be ŠST (šlapimo specifinis tankis) tyrimo. Be to, duomenys apie dietą buvo surinkti tik iš informacijos, ar veterinaras paskyrė inkstų dietą ar ne. Tolimesnių duomenų apie tai, ar katės ėdė tik išskirtinai inkstų dietą ir ar tai buvo ilgą laiką, nėra.
Minesotoje (JAV) buvo atlikti du atsitiktinių imčių kontroliuojami klinikiniai tyrimai, siekiant įvertinti dietų modifikacijų poveikį šunims ir katėms su spontaniniu lėtiniu inkstų nepakankamumu. Tyrimų su šunimis rezultatai buvo paskelbti 2002 m., su katėmis – 2006 m.
Abiejuose tyrimuose atsitiktinių imčių būdu savininkų šunys ir katės buvo šeriami kontroliniu ėdalu arba jiems buvo taikyta inkstų dieta (Hill’s Prescription Diet feline ar Canine k/d sausas maistas). 2 metus buvo stebimas gyvūnų išgyvenimo laikas ir klinikiniai požymiai, susijusę su uremija.
Tyrime su katėmis (n=45) inkstų dietos grupėje buvo žymiai mažiau gaišimų dėl inkstų ligos (0 %) nei kontrolinėje grupėje (26,1 %) ir žymiai mažesniam kačių skaičiui išsivystė požymiai, susiję su uremija (n=0) nei kontrolinėje grupėje (21,7 %).
Panašūs rezultatai buvo gauti ir su šunimis (n=38). Lyginant su kontroline grupe, pacientų, kuriems buvo taikoma inkstų dieta, išgyvenimo laikas buvo ženkliai ilgesnis ir 75% sumažėjo ureminės krizės rizika.
Katės, dalyvavusios tyrime, sirgo 2 ar 3 stadijos inkstų nepakankamumu, o šunys – labiau progresavusia 3 ir 4 stadijos liga.
Dauguma veterinarų supranta, kad inkstų dieta yra svarbi LIL gydymo dalis, tačiau dideliu rūpesčiu tampa paciento pripratinimas prie naujos dietos. Kadangi žinome, kokia yra tokios dietos nauda, verta gerai pasistengti pratinant gyvūną prie pasikeitusios mitybos.
Pripratinti pacientus prie naujos dietos yra kur kas lengviau, kai yra ankstyva LIL stadija. Vėliau, kai pacientams suprastėja apetitas, jie prastai ėda net ir įprastinį ėdalą. Ypač svarbu, kad nuo įprastinio ėdalo prie gydomosios dietos pacientas būtų pervedamas lėtai. Įprastai rekomenduojama pervesti per 7–14 dienų, bet nebus problemos, jei procesas užtruks ir ilgiau. Ypač naudinga, jei pacientas ilgam laikui pripranta prie pasikeitusios dietos.
Šunims ir katėms ėdalo tekstūra yra svarbi ir įtakoja ėdamumą. Gyvūną, sergantį LIL, geriausia būtų šerti konservuotu ėdalu tam, kad padidėtų vandens sunaudojimą su pašaru. Jei gyvūnas pripratęs prie sauso ėdalo, tokios pat formos inkstų dieta būtų priimtinesnė dėl panašios tekstūros.
Kitas patarimas – venkite pradėti naują dietą, kai gyvūnas serga ir yra veterinarijos klinikoje. Gyvūnas gali nenorėti ėdalo, jei jis susies dietą su pykinimu ar baime. Rekomenduojama susilaikyti nuo pašaro keitimo iki kol gyvūnas sugrįš į stabilią būklę ir atsidurs pažįstamoje aplinkoje. Žinoma, visa tai priklauso nuo gyvūno ir kiekvienam pacientui bei jo savininkui sprendimą reikėtų priimti individualiai.
Jei gyvūnas atsisako gydomosios inkstų dietos, reikia įvertinti esamą gyvūno dietą. Gali būti, kad yra dietinių pasirinkimų, kuriuos gyvūnas ės ir kurie yra tinkamesni nei esami. Ėdalai, pagaminti seniems ar vyresnio amžiaus gyvūnams, pasižymi kai kuriomis inkstų dietos savybėmis ir vengti didelio baltymų, fosforo ir druskos kiekio ėdale yra geriau nei nieko nedaryti.
Pagaliau, dažnai užduodamas klausimas – kokia yra prevencija? Nėra atliktų tyrimų, įrodančių, kad fosforo ir baltymų kiekio apribojimas vyresnio amžiaus kačių ar šunų su normalia inkstų veikla ėdale pavėlina LIL pasireiškimą tolimesniame jų gyvenime. Nerekomenduojama skirti inkstų dietos pacientui, kuriam inkstų nepakankamumas nėra diagnozuotas, tačiau vieną dieną, kai bus įmanoma diagnozuoti ankstyvąsias inkstų ligas, rekomendacijos dėl dietos gali pasikeisti.