Leksuso istorija – kaip net ir po mirties gali tapti tėčiu.

Leksuso istorija – kaip net ir po mirties gali tapti tėčiu.

Veisėja Ana savo darbą su rusų kurtų (borzoi) veisle pradėjo prieš daugiau nei 30 metų. Jos veislyne užaugo ne vienas čempionas, o veisėja savo veisimo liniją tęsė metai iš metų. Tačiau kiekvienas veisėjas žino, kad gali labai daug ką planuoti, bet visada yra kas tavo planus sugadina. Taip nutiko ir Anai, paskutinės likusios veislyne kalės bendrasavininkė nusprendė sutarties nebesilaikyti ir be Anos žinios kalytę sterilizavo. Veisėjos planai sugriuvo, vienintelis kelias norint pratęsti veislyno liniją buvo pirkti naują, tinkančią veislynui kalę ir kergti ją su vieninteliu likusiu veislyno patinu – Leksusu.

„Leksusas buvo nuostabus patinas, ne tik savo išvaizda ir titulais, bet ir charakteriu – lyderis, ramus, rūpestingas, toks šuo, kurį namie auginti labai lengva. Mes nusipirkome naują kalytę ir laukėme kol ji subręs kergimui. Deja, Leksusas šios dienos nebesulaukė.“ – pasakojo Ana.

Leksusas mirė staigiai – nuo kraujo užkrėtimo ir visos pastangos jį išgelbėti buvo bevaisės. Tačiau vilties, susilaukti nuo jo šuniukų padėjo Anos sprendimas prieš kelerius metus surinkti ir užšaldyti Leksuso spermą.

Taip, gal kam nors skamba keistai, bet Lietuvoje, Jakovo veterinarijos centre mes turime vienintelį Baltijos šalyse šunų spermos banką ir dirbtinio apvaisinimo kliniką. Tai vieta, kuri padeda viso pasaulio veisėjams susilaukti šuniukų vadų nuo stipriausių patinų, susikergti išvengiant tūkstančių kilometrų kelionių ir net gauti vadas daug metų po patino mirties.

Šunų spermos banką įkūrė pats Jakovo klinikos steigėjas daktaras Jakovas Šengaut. Ir įkūrė visai netikėtai. „Dar 2009 metais viena mano klinikos gydytoja nusprendė, kad norėtų specializuotis reprodukcijoje. Aš išsiunčiau ją į kursus Prancūzijoje ir supirkau visą reikalingą įrangą už 35 tūkstančius litų. Tačiau gydytoja grįžusi iš kursų išėjo motinystės atostogų, o aš supratau, kad visa įranga negali tiesiog laukti ir mokytis reprodukcijos ėmiausi pats. Buvau užsidegęs ir užsispyręs, todėl jau tais pačiais metais mūsų klinikoje buvo paimta ir užšaldyta pirma šuns sperma.“ – prisiminė daktaras Jakovas.

Daktaras Jakovas pripažįsta, kad prireikė dvejų metų tobulinimosi ir praktikos, kol jis sulaukė pripažinimo ir rezultato. Žinia apie pirmą šunų spermos banką pasklido visoje Europoje ir jo paslaugomis pradėjo naudotis vis daugiau veisėjų. 2011 metais Jakovo klinika įsigijo ir įrangą endoskopiniam kalės sėklinimui, kuri buvo pradėta naudoti ir pirmoms mažiau invazinėms bendrosioms endoskopinėms operacijoms.

Jakovo veterinarijos centras

Kaip viskas vyksta? Veisėjas su savo jaunu (su amžiumi spermos kokybė prastėja) ir sveiku patinu gali ateiti į kliniką, kur jam dirbtiniu būdu (dažniausiai naudojant rujojančią kalytę) būna paimama sperma. Tada sperma yra tiriama – ar ji gyvybinga ir neturi anomalijų. Jei sperma sveika – ji užšaldoma naudojant skystą azotą ir gali būti laikoma klinikoje daug metų, kol jos prireiks veisėjui. Taip pat tokia sperma specialios įrangos ir kurjerių pagalba gali būti greitai nusiųsta į bet kurią pasaulio šalį.

„Iš mūsų šaldytos lietuviškos spermos gimę šuniukai vaikšto beveik visose pasaulio šalyse. Man kiekvieną kartą labai smagu, kai dirbtinio apvaisinimo metu mes gauname gausias ir sveikas vadas. Seniausia sperma, su kuria man teko dirbti buvo užšaldyta dar 1980 metais, mums ją atsiuntė, mes apvaisinome kalytę ir po 38 metų nuo to patino gimė dešimt sveikų senbernarų šuniukų, nors pačio patino jau kelis dešimtmečius nebėra. Šis būdas – puiki galimybė veisėjams ne tik išsaugoti savo linijas, bet ir tipus, kurie nyksta iš veisimo.“ – dalinosi gydytojas Jakovas.

Veisimas šaldyta sperma vis labiau populiarėja tarp veisėjų, juo labiau tai nėra brangi procedūra, spermos laikymas Jakovo klinikos spermos banke per metus kainuoja vos 40 eurų. Endoskopinis vaisinimas sveikai kalei turi 70 procentų pastojimo galimybę ir tai yra tikrai aukštas procentas. O gimusios gausios vados leidžia daktarui Jakovui didžiuotis savo darbu. Bet grįžkime prie mūsų istorijos herojaus kurto Leksuso. Nors jo jau nebėra tarp mūsų – laimingos veisėjos namuose pasaulį išvydo net dešimt jo palikuonių.

„Kalytę Leksuso sperma apvaisinome klinikoje. Jau po kelių savaičių mačiau, kad ji pastojo, labai pasikeitė elgesys. Nors bijojau daug tikėtis, bet man gimė dešimt puikių sveikų šuniukų ir aš tai laikau stebuklu. Leksuso nebėra, bet jo vaikai yra, aš išsaugojau savo kraujus ir liniją ir galiu sau pasilikti šuniuką, kuris man primins mano per anksti išėjusį Leksą. Esu labai laiminga ir dėkinga Jakovui už mano namuose atsiradusį stebuklą.“ – džiaugėsi veisėja Ana.

Jakovo

Viena vieta visiems atvejams

Jus aptarnaujantys veterinarijos gydytojai yra šios srities profesionalai.

Prenumeruokite
naujienlaiškį!

Pirmieji sužinokite naudingus patarimus Jūsų augintiniams ir susipažinkite su kitų gyvūnų sėkmės istorijomis!

dog