Vingio parke – renginys, skirtas šunų dantų priežiūrai

Vingio parke – renginys, skirtas šunų dantų priežiūrai

Nors vis daugiau kalbama apie tai, kad šunų dantų priežiūra labai svarbi bendrai gyvūno sveikatai, vis dar dažnai ji yra nuvertinama ar net ignoruojama. Neužtikrinant tinkamos šunų dantų higienos, neišvengiamai formuojasi apnašos, nulemiančios dantų šaknų kanalų infekcijas, dantenų uždegimą, paradontozę, dantenų recesiją, o neretai net ir dantų praradimą. Vis dėlto, remiantis apklausų duomenimis, daugelis augintinių šeimininkų neturi reikiamų žinių apie tai, kaip prižiūrėti šunų dantis ar tiesiog neskiria tam laiko. Nemažai jų, išgirdę klausimą, ar valo šunų dantis, nustemba ir sako, jog nežinojo, kad tai reikia daryti.

Siekiant šviesti visuomenę apie šunų dantų priežiūros svarbą ir išmokyti tinkamai pasirūpinti savo augintiniais, Jakovo veterinarijos centro gydytoja odontologė Ernesta Vercinskaitė-Pagojė šį trečiadienį, rugpjūčio 30 d., 18 val. Vingio parke organizuoja renginį „Šunų dantų priežiūros ABC”. Renginio metu jo dalyviai įgis ne tik teorinių žinių – kiekvienas užsiregistravęs gaus dovanų maišelį su šunų dantų priežiūros priemonėmis, kurias galės panaudoti praktinės šunų dantų valymo pamokėlės metu. Vienintelė Lietuvoje licencijuota veterinarijos gydytoja odontologė praves ne tik šią pamokėlę, bet ir aptars dažniausius mitus apie šunų dantis bei atsakys į susirinkusiųjų klausimus. O tam, kad ugdytis naujus įgūdžius būtų smagiau, atvykę į renginį šunys bus vaišinami specialiai jiems pagamintais tortais.

Jakovo veterinarijos centras

Kodėl svarbu rūpintis šunų dantimis

Kalbėdama apie tai, kodėl anksčiau šunų dantų priežiūra nebuvo akcentuojama, pašnekovė sako, kad laikui bėgant atsirado ne tik naujos mažų ir plokščiasnukių šunų veislės, kurių anatominė burnos struktūra lemia greitesnį apnašo kaupimąsi, bakterinės plėvelės, akmenų formavimąsi, o tuo pačiu ir įvairių uždegimų vystymąsi. Šioms veislėms taip pat būdingos paveldimos periodonto ligos. Stipriai pasikeitė ir šunų gyvenimo būdas – jis tapo daug sėslesnis, nemažai laiko praleidžiama tiesiog gulint, dažniau užkandžiaujama. Ir nors vis dar neretai manoma, kad šunys puikiai gyvena ir be dantų priežiūros, tačiau, kokia jų dantų, o tuo pačiu ir bendra sveikatos būklė, nežinoma, nes tuo tiesiog nesidomima. Pasak E. Vercinskaitės-Pagojės, šunys negali parodyti, kad jiems skauda dantį. Jie tyliai kenčia, jeigu jaučiasi alkani, nepaisydami patiriamo diskomforto, toliau valgo.

Gydytoja sako, kad šuns, kaip ir žmogaus organizmas yra bendra visuma, o burnos sveikata – ypatingai svarbi bendrai sveikatos būklei. Burnoje esant infekcijai, pūliuojančioms šaknims ar stipriai pažengusiai periodonto ligai, bakterijos iš burnos krauju patenka į visą organizmą, sutrikdydamos širdies, inkstų, kepenų ir kitų organų veiklą. „Kartais mėginama nesėkmingai  gydyti šuns kepenis, sukontroliuoti epilepsijos priepuolius ar spręsti kitas sveikatos problemas, kai, tuo tarpu, sutvarkius jo dantis, ligų simptomai sumažėja, o būklė žymiai pagerėja. Todėl, veterinarijos gydytojai, šunį atvežus į kliniką dėl virškinimo ar kitų sutrikimų, visada turėtų pasižiūrėti ir į jo burną, o esant įtarimui dėl dantų sveikatos, rekomenduoti apsilankyti pas gydytoją odontologą“, – sako patyrusi specialistė.

Veterinarai taip pat rekomenduoja bent kartą, o mažų ir plokščiasnukių veislių šunims – du kartus per metus, atvykti į veterinarijos centrą profilaktinei burnos apžiūrai. Jos metu bus įvertinta šuns dantų būklė, nuspręsta, ar jam reikalinga profesionalios burnos higienos procedūra, pateiktos individualios rekomendacijos dėl dantų priežiūros namuose. Į gydytoją reikėtų kreiptis ir atsiradus nemaloniam burnos kvapui, esant kietoms dantų apnašoms, kraujavimui iš dantenų. Kuo anksčiau kreipiamasi dėl gydymo, tuo jis lengvesnis ir tuo mažiau streso šuo patiria. Deja, pasak gydytojos odontologės, vis dar dažnai į centrą atvykstama tik esant stipriai pažengusioms problemoms, kai šuns dantų išgelbėti jau nebeįmanoma.

Šunų dantų gydymo galimybės

Atsakydama į klausimą, ar šunų dantys yra gydomi, ar tiesiog šalimani, E. Vercinskaitė-Pagojė sako, kad tai priklauso nuo problemos pobūdžio. Esant stipriai pažengusiai periodonto ligai, gilioms dantenų kišenėms, klibantiems dantims, pūliuojančioms šaknims, dantys dažniausiai yra šalinami. Bet jeigu dantis nulūžęs iki atviro ar uždaro kanalo, jį galima endodontiškai gydyti, šalinti nervą, plombuoti. Gydytojos teigimu, šiuolaikinės šunų dantų profilaktikos ir gydymo galimybės, beveik tokios pačios, kaip ir žmonių. Šunims atliekamas dantų apnašų valymas ir poliravimas, dantų rentgenodiagnostika, paprastas ir estetinis plombavimas, endodontinis gydymas, pieninių ir nuolatinių dantų paprastas ir chirurginis šalinimas, burnos minkštųjų (dantenų, liežuvio, gomurio) ir kietųjų audinių (žandikaulių), seilių liaukų operacijos, dantų protezavimas karūnėlėmis. Individualias restauracijas, pagal jų dantų atspaudus, šunims gamina patyrę dantų technikai, gaminantys jas ir žmonėms.

Pasak pašnekovės, dantų atkūrimas ypač populiarus tarp darbinių, apsaugoje ar policijoje dirbančių šunų. Jų dantys, ypač iltiniai, patiria itin didelį krūvį, todėl dažnai nulūžta, nusitrina, o tai daro neigiamą įtaką jų darbo kokybei, efektyvumui ir netgi uoslei (jeigu šuo turi sugedusius, iki atvirų kanalų nulaužtus dantis, uoslė sutrinka). Taigi, atkuriant dantis, galima prailginti šių šunų tarnybą.

Šunų dantys taip pat gali būti tiesinami naudojant breketus, ortodontines gumas. Ir nors šio gydymo dažniausiai prireikia veisliniams, parodose dalyvaujantiems šunims, jis taip pat gali būti pasitelkiamas, kai netaisyklingai išdygęs dantis trukdo gyvūnui komfortiškai gyventi (pavyzdžiui, kai iltinis dantis auga per siaurai ir duria į gomurį, taip formuodamas žaizdas). Visgi, nepaisant šiuolaikinių galimybių, pagal Europos veterinarų odontologų asociacijos nuostatas, bet koks gydymas skiriamas, įvertinus tai, kiek jis naudingas šuns sveikatai, o ne pildant jo šeimininko norus.

Specialistės teigimu, jai vis dar dažnai tenka susidurti su nepagrįsta baime dėl anestezijos, kuri būtina, norint profilaktines ir gydomąsiais odontologines procedūras atlikti kokybiškai, nesukeliant šuniui streso ir diskomforto. Todėl Vingio parke vyksiančiame renginyje dalyvaus ir veterinarijos gydytoja kardiologė, anesteziologė Laima Žiukė, kuri, bendraudama su renginio dalyviais, pamėgins tą baimę išsklaidyti.

Jakovo veterinarijos centras

Kaip išsaugoti šunų dantis sveikus

Baigdama pokalbį gydytoja odontologė pabrėžia, kad norint užtikrinti gerą augintinio dantų būklę, svarbiausia – valyti juos specialiu šepetėliu ir dantų pasta. Pasak jos, tai – vienintelis efektyvus būdas, o įvairūs kramtukai, geliai, purškalai, milteliai yra papildomos priemonės, kurios efektyvios tik naudojant jas kartu su dantų valymu. Dantų valymo dažnio poreikis priklauso nuo gyvūno veislės ir jo dantų būklės. Mažų ir plokščiasnukių veislių šunims dantis būtina valyti kasdien, geriausia vakare, po paskutinio šėrimo. Didelių veislių šunims įprastai pakanka 3 kartų per savaitę, nes šie šunys yra aktyvesni, daugiau būna lauke, lekuoja grynu oru, o tai užtikrina geresnę burnos mikroflorą. E. Vercinskaitė-Pagojė atkreipia dėmesį, kad kuo kruopščiau prižiūrimi dantys namuose, tuo mažesnis tampa profesionalios šuns burnos higienos su anestezija poreikis. Taip pat svarbu užtikrinti tinkamus šuns mitybos įpročius – jis neturi būti šeriamas nuolat, maisto pakanka gauti du kartus per dieną.

Jakovo

Jūsų augintinių ekspertai

Jus aptarnaujantys veterinarijos gydytojai yra šios srities profesionalai.

Prenumeruokite
naujienlaiškį!

Pirmieji sužinokite naudingus patarimus Jūsų augintiniams ir susipažinkite su kitų gyvūnų sėkmės istorijomis!

dog