Kačių klinikoje – veterinarinė pagalba be streso ir diskomforto

Kačių klinikoje – veterinarinė pagalba be streso ir diskomforto

Nors su tuose pačiuose namuose augančiais šunimis katės dažniausiai sutaria kuo puikiausiai, susidūrusios su nepažįstamais gyvūnais naujoje aplinkoje jos gali patirti nemenką stresą. Tyrimais įrodyta, kad katės yra itin jautrios naujiems vaizdams, kvapams, garsams ir bet kokiems pokyčiams. Bet koks išvykimas iš namų katėms visada kelią baimę ir nerimą, todėl ir vežamos į veterinarijos kliniką, devyniais iš dešimties atvejų jos patiria išgąstį ir nesaugumo jausmą. Šis jausmas dar labiau sustiprėja atsidūrus nedidelėje patalpoje su nepažįstamais šunimis. Jakovo veterinarijos centro įkūrėjas, veterinarijos gydytojas dr. Jakov Šengaut sako, kad kasdien matydamas, kaip nejaukiai jaučiasi katės, atvykusios pas gydytojus, o visuomenėje ir veterinarų tarpe didėjant supratimui apie gyvūnų gerovę, pradėjo ieškoti kelio, galinčio padėti ją užtikrinti.

„Vykstant į kliniką, katės ir taip patirdavo didelį stresą, o ten, ne itin erdvioje registratūroje, priėmimo pas gydytoją jos turėdavo laukti kartu su šunimis. Bendrose patalpose gyvūnams tekdavo būti ir atliekant tam tikras procedūras. Taigi, daugelį metų mačiau kačių patiriamą diskomfortą. Ir nors daugelis pas gydytojus atvykusių keturkojų jaučiasi blogai, todėl jų jautrumas išoriniams dirgikliams būna sumažėjęs, vis labiau gilindamasis į gyvūnų gerovę, apimančią ne tik fizinių, bet ir psichologinių bei emocinių jų poreikių užtikrinimą, supratau, kad katėms ir šunims reikia atskirų klinikų. Atsiradus galimybei išsinuomoti papildomas patalpas mūsų veterinarijos centro pastate, nusprendžiau, jog atėjo laikas realizuoti ilgai brandintą idėją ir grąžinti katėms skolą už jų patirtus nepatogumus. Taigi, pradėjau ieškoti informacijos, kaip viską padaryti teisingai“, – kačių klinikos atsiradimo istorija dalinasi dr. J. Šengaut.

Jakovo veterinarijos centras

Rengiant kliniką buvo vadovautasi pasaulyje pripažintų medicinos specialistų rekomendacijomis

Įvertinus tai, kad katės į aplinką reaguoja kur kas jautriau nei šunys, tarptautinė kačių priežiūros organizacija „International Cat Care“ ir jos padalinys „Tarptautinė kačių medicinos bendrija“ ( angl. International Society of Feline Medicine (ISFM)) 2012 metais parengė katėms draugiškos klinikos (angl. Cat Friendly Clinic (CFC)) programą. Šios programos tikslas – siekiant geriausių gydymo rezultatų, kiek įmanoma apsaugoti kates nuo pašalinių garsų, kvapų, nepageidaujamų gyvūnų draugijos ir kitų neigiamų veiksnių, taip sumažinant jų patiriamą stresą bei nerimą. Programos populiarumas augo labai sparčiai, nes buvo pastebėta, jog joms pritaikytoje aplinkoje katės tampa ramesnės ir draugiškesnės, o jų šeimininkai – laimingesni, nes gydymo rezultatai žymiai pagerėja. „Taigi, viską darėme pagal rekomendacijas, kurias parengė geriausi pasaulio kačių medicinos specialistai“, – sako kačių klinikos įkūrėjas.

Katėms draugiškos klinikos programa yra nustačiusi tris akreditacijos laipsnius – bronzinį, sidabrinį, auksinį. Kiekvieną iš šių akreditacijų apima skirtingi reikalavimai klinikos personalo profesionalumui, turimai medicininei įrangai, naudojamoms priemonėms, patalpų dydžiui, jų išplanavimui, įrengimui ir kt. Tokį įvertinimą siekiančios gauti klinikos veterinarai turi sugebėti ne tik suteikti profesionalią veterinarinę pagalbą, bet ir mokėti tinkamai elgtis su kiekvienu pacientu, nesukeliant jam streso ir diskomforto. Katėms draugiškos klinikos akreditavimas apima ne tik veterinarijos gydytojus, bet ir jų asistentus, registratūros darbuotojus ir kitą klinikos personalą.

Jakovo veterinarijos centras

Auksinė kačių klinikos standarto akreditacija – ne tik įvertinimas, bet ir įpareigojimas

Tarptautinės kačių medicinos bendrijos ekspertai, įvertinę Jakovo kačių klinikos veiklos, įrangos, personalo ir teikiamų paslaugų atitikimą daugeliui įvairių standarto rodiklių, suteikė šiai gydymo įstaigai aukščiausią – auksinę akreditaciją.

J. Šengaut džiaugiasi, kad tai – ypatingas visos klinikos komandos įvertinimas ir laimėjimas. „Ši akreditacija patvirtina, kad mes laikomės itin aukštų reikalavimų, keliamų klinikos medicinos įrangai, technologijoms, teikiamų paslaugų kokybei ir saugai, darbuotojų kvalifikacijai ir kompetencijai, mūsų įnoringųjų keturkojų pacientų aptarnavimui ir kitoms svarbioms sritims. Tuo pačiu, šis įvertinimas tai ir įpareigojimas mums, tad ir toliau nuosekliai siekiame palaikyti pasiektą lygį, tobuliname klinikoje dirbančių gydytojų kvalifikaciją, darbo procesus“, – sako klinikos vadovas.

Jau dabar kačių klinikoje dirba penki, specialius mokslus baigę sertifikuoti kačių medicinos gydytojai. „Veterinarijos gydytojas yra vienas visiems gyvūnams, tačiau jis negali būti geras visų sričių specialistas. Medicina, tame tarpe ir veterinarinė, sparčiai tobulėja, o gydytojų darbas reikalauja nuolatinio žinių atnaujinimo ir kvalifikacijos kėlimo. Todėl mūsų klinikos veterinarai nuolat tobulinasi įvairiuose kursuose, net penki gydytojai baigė tarptautines nuotolines 6 mėnesių kačių medicinos studijas „European School For Advanced Veterinary Studies“ (ESAVS), kurių metu mokėsi iš pasaulyje pripažintų šios srities specialistų ir įgijo vertingų teorinių bei praktinių žinių apie kačių gydymą“, – pasakoja dr. Jakov Šengaut.

Jakovo veterinarijos centras

Kačių klinikoje pagalbą čia atvykusiems augintiniams pasirengę suteikti ne tik veterinarijos gydytojai-terapeutai, bet ir patyrę sertifikuoti kitų sričių specialistai: dermatologas, neurologas, ortopedas, kardiologas, radiologas, onkologas, odontologas ir kt. Klinikoje dirbanti kačių advokatė (angl. Cat advocate), sertifikuota kačių medicinos gydytoja Agnė Blaževičienė, atstovauja keturkojų pacienčių interesams ir užtikrina, kad su jomis būtų elgiamasi taip, kaip to reikalauja kačių gerovės normos.

„Anksčiau nelabai susimąstydavome apie tai, kad gyvūnams irgi skauda. Vėliau atsirado vaistai, galintys kontroliuoti skausmą ir pagerinti gyvūno gyvenimo kokybę. Siekdamas užtikrinti gyvūnų gerovę, septynerius metus dėjau pastangas, kad gyvūnai, esant būtinybei, gydymo metu galėtų gauti opioidus. Džiaugiuosi, kad šios mano pastangos nebuvo bevaisės. Galimybė skirti šiuos vaistus itin svarbi gyvūnams sergant onkologinėmis ligomis, taikant chemoterapiją, po sunkių kaulų lūžių“, – sako dr. J. Šengaut.

Jakovo kačių klinika aprūpinta modernia įranga, čia atliekami kompiuterinės tomografijos, magnetinio rezonanso tyrimai, mažai invazyvios endoskopinės, taip pat itin sudėtingos smegenų navikų operacijos. Klinika turi savo mikrobiologijos laboratoriją, kurioje greitai atliekami visi reikiami tyrimai, padedantys tiksliai įvertinti gyvūno sveikatos būklę ir pastebėti menkiausius jos sutrikimo požymius. Prireikus gydymo antibiotikais, atliekamas jautrumo šiems vaistams testams. Per 2 dienas gaunamas atsakymas, esant poreikiui, leidžia koreguoti gydymą ir taip užtikrinti jo veiksmingumą.

Jakovo veterinarijos centras

 

Svarbiausias sėkmingo gydymo veiksnys – unikalios žinios

Tačiau, pasak klinikos įkūrėjo, gydymo sėkmei svarbiausios yra žinios, kurias kačių medicinoje besispecializuojantys veterinarai gauna studijų metu. „Keičiasi tam tikrų susirgimų gydymo schemos, jos tampa geriau pritaikytos kačių fiziologijai, atsiranda ankstyvos diagnostikos planai. Mes išmanome kačių elgesio specifiką, skirtingoms kačių veislėms būdingus susirgimus, turime naujausius gydymo protokolus, esame įsisavinę naujausias technologijas, didelį dėmesį skiriame gyvūnų sveikatos profilaktikai. Nuolat atnaujinamos žinios praplečia mūsų galimybes padėti gyvūnams, o patirtis, išmanymas, sugebėjimas atsirinkti, kas vienu ar kitu atveju geriausia, leidžia pasiekti geriausių rezultatų“, – teigia pašnekovas.

Jakovo veterinarijos centras

 

Atsakingas rūpinimasis augintinių sveikata – šeimininkų pareiga

Tačiau ilgametę patirtį turintis veterinarijos gydytojas atkreipia gyvūnų šeimininkų dėmesį, kad net geriausi specialistai ir pažangiausios medicinos technologijos nepadės išvengti ligų ir sėkmingai jas gydyti, jeigu nesirūpinsime savo augintinių sveikata patys. Pasak jo, šeimininkai, turėtų išmanyti gyvūno fiziologiją ir pastebėję bet kokį neįprastą elgesį, tokį kaip apatija, maisto atsisakymas, apetito praradimas, padažnėjęs lankymasis tualete, nebesidomėjimas įprasta veikla, paskambinti pasitarti į veterinarijos kliniką. Registratūros darbuotojui uždavus tikslinius klausimus, leisiančius suprasti, ar dar galima palaukti, ar geriau nedelsiant vykti į kliniką, galėsite būti ramūs dėl gyvūno sveikatos.

„Nereikėtų numoti ranka ir į profilaktinius gyvūno sveikatos patikrinimus, ypač jam sulaukus vyresnio amžiaus (8–9 metų). Šiuolaikinės diagnostikos priemonės padeda nuspėti ligas arba jas nustatyti ankstyvosiose stadijose, dar nesant klinikinių jų požymių ir laiku užkirsti kelią jų progresavimui. Taigi, reguliariai atvykdami veterinarijos gydytojo apžiūrai ir atlikdami jo paskirtus tyrimus, padidinsite galimybę užtikrinti ilgą ir laimingą Jūsų mylimų kompanionų gyvenimą“, – baigdamas pokalbį pabrėžia dr. Jakov Šengaut.

Jakovo veterinarijos centras

Prenumeruokite
naujienlaiškį!

Pirmieji sužinokite naudingus patarimus Jūsų augintiniams ir susipažinkite su kitų gyvūnų sėkmės istorijomis!

dog